Article archive

GOOGLE TË PËRKTHEN EDHE E-MAILIN

22/05/2009 15:12
Makina më e madhe e kërkimit në botë, Google, njoftoi se në shërbimin e saj të e-mailit, Gmail, do të paraqitet edhe përkthimi automatik i e-mailave.   Google aktualisht po bën testimin e mjetit të ri për përkthime online në 41 gjuhë, në kuadër të shërbimit Gmail Labs. Pajisja për...
>>

Apple tërheq vëmendjen ndaj elektricitet statik në iPod e iPhone

20/05/2009 15:58
  Edhe pse gjoja problemi i goditjeve të vogla të rrymës nëpërmes dëgjueseve të cilat futen në vesh nuk është i kufizuar vetëm në dy pajisjet e përmendura të Apple, kompania ka vendosur të deklarohet me anë të një njoftimi publik. Natyrisht, për të ndodhur një gjë e tillë, nevojiten të...
>>

Peshku, ushqimet arrore dhe vaji i ullirit mbrojnë syrin

20/05/2009 15:57
  Dy studime australiane të botuara në revistën “Archives of Ophthalmology” tregojnë se burimet e yndyrave të pangopura dhe acideve omega-3-yndyrore, ndihmojnë në parandalimin e degjenerimit të makulës, ndërsa acidet trans-yndyrore kanë ndikim të dëmshëm në të. Makula është pjesa qendrore e...
>>

Një lëng më pak, gjysmë kilogrami më pak

20/05/2009 15:55
  Zvogëlimi i konsumimit të lëngjeve që përmbajnë sheqer është mënyra më e mirë për të humbur peshë, sesa shmangja e kalorive të njëjta nga sheqeri në formë të ngurtë. Studim i realizuar te 810 persona të rritur pohon se eliminimi ditor i 350 mL lëngu të ëmbël në një periudhë gjashtë mujore...
>>

Britney Spears akuzohet nga roja

20/05/2009 15:54
  Ish-truproja e Britney Spears, Kerry Vine, ka akuzuar këngëtaren për shkak të lëndimit gjatë kohës sa kryente detyrën e tij në shtëpinë e saj në Los Angeles gjatë vitit të kaluar. Në dokumentet e dërguara në gjykatë, thuhet se Vine kishte pësuar lëndime gjatë kohës sa ka ‘punuar për...
>>

Messi refuzon mega-ofertën e Cityt

20/05/2009 15:52
Mediat spanjolle përcjellin lajmin se ylli i Barcelonës, Lionel Messi, ka refuzuar një ofertë të majme për të kaluar në Ligën Premier tek Manchester City. Sipas mediave spanjolle, përfaqësues të Manchester Cityt, të përkrahur nga kompania e cila ka në pronë klubin, Abu Dhabi United Group, i kanë...
>>

ORA dhe KSLK kërkojnë ligjin e punës

20/05/2009 15:23
  Të dy palët u pajtuan për një angazhim të përbashkët me qëllim të përshpejtimit për fuqizimin e ligjeve e veçanërisht të Ligjit të punës. Konfederata e Sindikatave të Lira të Kosovës-KSLK, nëpërmes të përfaqësuesve te vet,patën një Takim pune në Partinë Reformiste’’ORA’’. Sindikalistët e...
>>

Rreth 300 mijë qytetarë kosovarë pajisen me pasaporta

20/05/2009 15:22
Me qëllim të plotësimit të njërit prej kritereve të liberalizimit të vizave me Bashkimin Evropian, pasaportat aktuale do të vazhdojnë t’iu shpërndahen shtetasve kosovarë, vetëm deri në mesin e vitit të ardhshëm, meqë nga atëherë do të fillojnë të shpërndahen pasaporta biometrike. Këshilltari për...
>>

Mimoza dhe Anjeza : Nominimet i ngelen lojës

06/05/2009 13:51
  Vajzat bisedojnë se cfarë do të bëjnë kur të mbarojë kjo eksperiencë e tyre. Anjeza i thotë Mozës se ajo ka shumë nga banorët në Tiranë dhe mund të takohet me ta e të kalojnë një pjesë të kohës. Sipas saj, Moza është sjellë shumë mirë me të gjithë dhe nuk ka patur me asnjë banor ndonjë...
>>

Mimoza dhe Anjeza : Të konsideroj si motër

06/05/2009 13:50
  Moza dhe Anjeza thuajse e kanë kaluar gjithë ditën bashkë dhe kjo gjë është komentuar dhe prej tyre. Të dyja shprehen se nuk e kishin njohur njera-tjetrën më parë, por tani që kaluan pak kohë bashkë, ndjehen mirë. Të dyja ndajnë mendimin se kishin patur të tjera përshtypje, por që sot cdo...
>>

Items: 1 - 10 of 180

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Search site

© 2009 | te gjitha te drejtat e rezervuara |besi2.tk|besi --- Lecos.